Müzik ve Çocuk Gelişimi

Müzik hissin uğultusu,varoluşun temel bir olgusudur. Müzik ve diğer titreşimlerin anne karnından başlayarak yaşamın tüm dönemlerinde sağlık, eğitim ve davranış alanlarında önemli etkilere sahiptir. İnsan kendisini anlatabilmek, istek ve şikayetlerini iletebilmek ve ruhi ihtiyaçlarını giderebilmek için sese ihtiyaç duyar. İşte bu sebepten çocukların dünyasında müziğin çok önemli bir yeri vardır. Bebekler, anne karnındaki dönemlerde duymaya başlar,anne rahminin bir konser salonu gibi bebeği kucaklayıp, bu ritim ve ahenkle bebeğin gelişimine katkı sağlar. Bebeklik dönemlerinde ihtiyaçlarını çıkardıkları seslerle anlatmaya çalışırlar.

Müzik Çocuk Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

Yapılan araştırmalar, çocuk gelişiminin özellikle ilk yıllarında, müziğin çok önemli bir etken olduğunu ortaya koyuyor. Zihinsel gelişimin yüzde 85’i 8 yaşına kadar, beyin gelişiminin yüzde 80’i 3 yaşına kadar tamamlanıyor. Dememiz o ki, çocuklarda zeka ve beyin gelişimini, beslenmeden sonra ilk aylarda olumlu etkileyen birinci faktör ise müzik… Erken yaşlarda müzikle tanışan çocukların dikkat, göz takibi, motor kontrol ve koordinasyon hareketlerinin gelişiminde dikkati çeken bir hızlanma gözlenir. Düzenli olarak müzik aleti çalmanın beynin görme, duyma, hareket etme ve koordinasyonla ilgili bölümlerinin büyümesini sağlanmasına yardımcı olur. Müziğin sağlık üzerindeki etkisi unutmamak gerekir, müzik çocuklardaki belli gelişim bozukluklarını hafifletebildiği veya iyileştirme yoluna koyduğu bilimsel bir gerçektir.

Müzik çocukların kendini ifade etme yeteneklerini geliştirip, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitelerini arttırıyor. Okul çağındaki çocukların okuma ve yazmayı daha kolay öğrenmesini, anlama ve düşünme becerilerini geliştiriyor. Yani akademik performansı da olumlu etkiliyor. Çocuklara müzik dinletmek beyin aktivitesini arttırıp, stresin ve sıkıntının azaltılmasını sağlıyor.

Müzik, insanları mutlu, huzurlu, yaratıcı, umutlu, heyecanlı, güçlü, inançlı ve cesur kılan bir olgu… Zihni ve yaratıcılığı geliştirdiği, bitkileri olduğu gibi bedeni de iyileştirdiği bilinmektedir.

Bebeklerinize erken yaşlarda müzik ve sanatın ile tanıştırın ve bu iki önemli olgunun birlikte olduğu ortamda büyütün, sanatı seven bir kişi ailesini, çevresini hayatı sever…

http://ilkemuziksanatokulu.com/index.php/muzik-ve-cocuklar/