CRM Nedir?

CRM, sadece bir yazılım ya da bilgi yönetimi değildir. CRM, uzun ifadeyle Müşteri İlişkileri Yönetimi, müşteri deneyimi ile pekiştirilmez ve sadece CRM’in bir yazılım olduğu düşüncesiyle hareket edilirse, firmaların bütçesinden milyonlar harcatır, fakat istenilen bir sonuç elde edilmez.

Firmalar genellikle satış promosyon faaliyetleri uygulayarak, CRM yaklaşımı uyguladıklarını sanmaktadır. Ancak, satış promosyonları promosyonel pazarlamanın merkezi ancak müşteriyi tanımadan gerçekleştiriliyorsa CRM değildir. Müşteriler her ürün satın aldıklarında, firmaların sunduğu kupon, puan, indirim, taksit verme girişimleri, dönemsel olarak müşterinin tekrar ürün almasını sağlar. Ancak bu tür çalışmalar uzun ömürlü bir birliktelik ve sadakat sağlamazlar. Gerçek sadakatı sağlamanın temeli CRM’de Bir’e bir müşteri ile ilişki kurmaktır ve önemi sonsuzdur.

CRM, müşteriyi tanımakla mümkün olur. Çoğu firma, sahip olduğu ad, soyad ve iletişim dataları ile müşterilere gönderecekleri özel gün kutlamaları sayesinde CRM yaklaşımı uyguladıklarını ve sadakat sağlayabileceklerini düşünür. Eksik ve yetersiz datalar ile müşteri sadakatı sağlamaya çalışılırken, müşterileri rahatsız ederek istenmeyen tepkilere yol açabileceği gibi firmaların çalışmaları sonuçsuz kalmaktadır. Bir çalışmanın CRM olarak değerlendirilmesi için, müşteri adına bir anlam ve değer ifade etmesi, süreklilik sağlaması ve ömür boyu sadakat değerinin artırılmasının sağlanması gerekmektedir.

Çünkü CRM, doğru veriler ile müşteri için doğru pazarlama stratejileri üretme felsefesidir.

http://www.interasate.com/?p=3237

http://www.interaktifgrup.com/#haberler.html

Anahtar Kelimeler: