Koç tarzında liderlik

Performans için Koçluk Okan Tübek

 

Geleceğin başarılı liderleri emir ve kontrol yerine koçluk tarzında liderlik yapacaklar.

 

Liderlik tarzı performansı belirliyor ve koçluk tarzı en yüksek performansı sunuyor.

 

Başkalarına farkındalıklarını ve sorumluluklarını oluşturma ve sonuç olarak kendilerine inanma konusunda yardım etmek, gelecekteki kendi liderlik kapasitelerinin temel taşlarını döşer.

 

Yönetici emrederse, çalışanlar kontrolün patronda olduğunu hisseder. Çalışan kişilerin şevki kırılır, itaat ederler, geri bildirimde bulunmaya cesaret edemezler, kendilerini ve çevresindekileri sabote ederek düşük performans sergilerler. Çocukluğumuzdan iş hayatında gerçek bir sorumluluk alana kadar bize hep ne yapacağımız söylendi. İnsanlara sadece bir şey söylendiğinde, hatırlama, çok çarpıcı bir şekilde azalıyor. Oysa söylemekle birlikte göstermek ve deneyimlemesine izin vermek hatırlamayı çok büyük ölçüde artırıyor.

 

Yönetici ikna ederse, çalışanlar uygulayıcı bir seçeneği olup olmadığını merak eder. İkna etme çabası, demokrartik bir görüntü verse de işe gerçek anlamda çok az katkı sağlar ve sadece talimatları izler.

 

Yönetici konuyu tartışmaya açarsa, çalışanlar da kendini konuya dahil hisseder ama farkındalık çok yavaş ilerler. Zaman kaybettirir ve kararsızlıkl sonuçlanabilir.

 

Yönetici , çalışanların işlerini bildiği gibi yapmalarına izip verip, liderlikten vazgeçme rolünü seçerse, çalışanlar kendisini mecbur ya da bir kenara atılmış hisseder.  Serbest kalan ve seçim yapma özgürlüğü olan çalışan için kendi kendini motive etmeye çalışması, sorumluluk hissetmek yerine mecbur olduğunu hissetmesi performansını düşürür.

 

Eğer lider yönetici, koçluk yaparsa, çalışanlar başarıyı hemen hemen gözünde canlandırır. Lider yönetici, koçluk sorularının yanıtlarını dinlerken sadece eylem planını değil aynı zamanda ona dahil olan düşünceyi de bilir. Ne yapılacağını söylemekten artık çok daha fazla bilgiye sahiptir ve çalışanlarla uyum daha güçlüdür. Diyalog ve ilişki tehditkar değil destekleyici olduğu için, lider olmadığında da çalışanın davranışında her hangi bir değişiklik olmaz.  Böylece lider ne olup bittiğini bilir, çalışan ise uygulayıcı bir sorumluluk almayı seçer.

 

Kaynak ve Resim: Performans için koçluk, John Whitmore, Paloma Yayınevi, 2021 4. baskı

 

 

Sosyal medyada takip etmek için: